טיול בעתיקות ירושלים

טיול יומיים: "מעיינות ועתיקות בהרי ירושלים"

הטיול משלב לינת שטח….ניתן לצאת בשיירת רכבים או באוטובוס!

יום 1

נתחיל את הטיול בנסיעה דרך קריית-גת לבית גוברין, וירידה לשטח. עליה תלולה לתל צפית, ששמו כבר מעיד על התצפית ממנו. נסיעה דרך שדות מוריקים למערות לוזית, "מערות פעמון" טיפוסיות החצובות בסלע הקירטון האופייני לאזור (ניתן לשלב בסנפלינג באתר!!). לאחר סיום הביקור במערות, ניסע למקום הלינה שלנו בחניון שריגים, או בחניון שמתחת למצפה משואה. בשני המקומות יש "שולחנות קק"ל" וברזי מים.

יום 2

בבוקר ניסע בעקבות ל"ה לוחמי "מחלקת ההר" הירושלמית, שהלכו כאן בתש"ח כדי להחיש עזרה לגוש עציון הנצור. מאזור המעיינות הנקרא "עינות דקלים" (אין כאן מעיינות שאפשר להשתכשך במימיהם) ניסע דרך נחל ירמות ונחל זנוח לחורבת חנות, הידועה בשרידי בית הבד  שבה. נעזוב את כלי-הרכב, ונרד רגלית לעין מטע, מעיין ניקבה טיפוסי להרי ירושלים, שלידו בנו הצלבנים חווה חקלאית. מכאן נמשיך את הטיול בנסיעה על הכביש בנוף ההררי הירוק של הרי ירושלים עד למבוא ביתר. דרך יער תוריד אותנו למעיין ולחורבות של עין קובי (קאבו). למעיין זה נקבה עם בריכת מים מקורה שניתן להיכנס לתוכם ולטבול. מעין קובי נרד בתלילות לתוך הקניון העמוק של נחל שורק. ניסע לאורך נופיו הפראיים של נחל זה, במקביל לפסי הרכבת, עד תחתית הר פיתולים, הקרוי על-שם הפיתולים החזקים שיש כאן בנחל. כאן נעלה בתלילות על מורדות נחל שורק ונקיף את הר הטייסים דרך השטח (לא נבקר באנדרטה). נסיעה קצרה על הכביש תביא אותנו לשמורת הסטף, שם נלך בין מטעי חקלאות ההר המשוחזרים, נזחל בניקבות המעיינות, ומי שירצה יוכל אפילו לשחות בבריכת "מעיין הכפר". לאחר שמיצינו את הביקור במקום הנפלא הזה, נחזור הביתה מרוצים ורטובים מהטיול.

!!! הערות מנהלה חשובות ביותר לגבי טיול זה !!!

·   עקב אופי השטח, הטיול כולל נסיעות קצרות על כביש ובשטח, לחילופין.

·   נא להביא לטיול: חומר נגד יתושים ללינה בלילה, כל ציוד הלינה, נעלי הליכה נוחות, כיסוי ראש, מימיות, פנסים, ובגדים מתאימים למים (כניסה לנקבות במעיינות), ואוכל ליומיים, כמובן.

·   עקב הזמן הקצר שלרשותינו, לא נוכל לעצור לארוחת בוקר מסודרת. כל אחד יאכל בעצמו ברכב.

     אין במסלול בעיות עבירות מיוחדות, פרט לכמה עליות וירידות תלולות במיוחד ביום הראשון.